KALIP PARLATMA TEKNİĞİ

Kalıp parlatma belirli bir teknik, el becerisi, yetenek, kabiliyet ve sabır isteyen bir işlemdir. Kalıp parlatma imalatın son aşaması olduğu için yapılacak veya yapılan yanlış bir işlemin geriye dönüşü zordur. Çünkü yüzeydeki formların, hatların, konik veya ters açıların, federlerin arasındaki ölçü hassasiyetinin, keskin köşelerin, radüslerin tamamıyla istenen ölçülerde veya resme uygun olarak parlatılması gerekir. Bu parlatmacının olmazsa olmaz kuralıdır. Yüzeye keçe atarak parlatmak değildir kalıp parlatmak.

KALIP PARLATMA

  • Görseli ve estetiği ön planda olan kalıplar için yapılan tesviye ve parlatma işlemi.

 

  • Temiz ve düzgün bir yüzey elde etmek, akışkanlık sağlamak için yapılan parlatma işlemi.

 

  • Ürünün kolay çıkmasını ve akışkanlığını sağlamak için feder, kanal ve derinliği yüksek olan kalıplarda yan yüzeylere uygulanan tesviye ve parlatma işlemi.

 

  • Kalıplara uygulanan desen ve kumlama işlemi öncesi yapılan tesviye ve parlatma işlemi.

1.AŞAMA

Kalıp parlatmada en önemli ve ilk aşama: İyi makine parkuru, tesviye ve parlatma aşamasında doğru ve kaliteli malzeme seçimidir(Asla çakma ÇİN malı malzeme kullanılmamalıdır). Kaliteli ve uygun malzeme seçimi bize yüzey kalitesini ve istediğimiz yüksek parlaklık oranını sağlar. Yanlış ve kalitesiz malzeme, parlatma ve tesviye aşamasında büyük sorunlar yaşayarak zaman ve güven kaybına uğramamızı sağlar. Kalıpların hacmine, büyüklüğüne ve şekline göre de bütün aparatları kullanmamız bize yüzey kalitesini ve yüksek parlatma sağlamamıza yardımcı olur ve hız kazandırır.

2.AŞAMA

Görselliği ve estetiği ön planda olan ürünlerin, kalıpların parlatılması daha çok hassasiyet ve önem gerektirir. Daha kaliteli ve düzgün yüzey elde edebilmek için bu tür kalıplarda kullanılacak çelik kalitesi çok önemlidir. Çok temiz ve parlak bir yüzey elde edebilmenin 1. Yolu uygun çelik seçimidir.

Çok yüksek ve düzgün bir yüzey elde edebilmek için bu tip kalıpların yapımında KROM oranı yüksek, tokluğu iyi olan ve portakallanma yapmayacak sertifikalı malzeme seçimi yapılmalıdır.

3.AŞAMA

Kalıbın işleme yöntemi ve yüzey kalitesi önemlidir. Parlatılacak kalıpların imalat ve işleme aşamasında düzgün takım çelikleri, iyi bir tezgah parkuru olmalıdır. Son finishleri mutlaka ve mutlaka parlatılmaya uygun yüzey kalitesinde ve son finish iyi yapılmalıdır.

Kalıp parlatma aşamasına geldiğinde, parlatmayı yapan firma veya kişi kalıbı düzelten, radüs yapan, açı veren, şeklini düzene koyan kişi değil sadece çok temiz bir yüzeyle kalıbı parlatan kişi olmalı. Bu yüzden bu aşamada parlatmanın kalitesini arttıran önemli aşamadır.

4.AŞAMA

Tesviye aşamasıdır. Bu aşamada; tesviye önemli bir yer tutar. Parlatılacak kalıplarda yapılan işlemin 3/2’si tesviye aşamasıdır ki; bu aşama parlatma veya nitrasyon öncesi yapılan en önemli aşamadır.

Çok iyi makine parkuru, kaliteli malzeme seçimi, teknik donanımlı atölye, deneyimli ve tecrübeli elaman kadrosudur.

Burada sabırla ve titizlikle çeliği parlatma ve nitrasyon öncesinde bütün ölçü ve değerlere uygun bir şekilde tesviye yaparak hazırlamaktır.

5.AŞAMA

Isıl İşlem uygulamasıdır. Parlatma uygulanacak yüzeyler vakum sertleştirme fırınlarında veya gaz nitrasyon fırınlarında sertleştirilmeli ki; ideal olanı budur. Çünkü çelik ne kadar sert olursa o oranda da iyi parlaklık alır ve yüzey formlarının korunması daha kolay olur. Tesviyenin mutlak ısıl işlemden önce, finish parlatmanın da mutlaka ısıl işlemden sonra yapılması gereklidir.

Bu aşamada ısıl işlem görmüş çelik hem daha uzun ömürlü olur hem mal akışkanlığını sağlar hem de parlatılan yüzeylerin çizilme ve deforme olma olasılığını azda olsa korur.

Kaliteli ve daha parlak bir yüzey elde etmek için bu aşamada önemli bir aşamadır.

6.AŞAMA

Parlatma yapılacak yerin düzen ve temizliği çok önemlidir. Parlatma yapılacak ortam laboratuar ortamı gibi temiz, düzgün ve hijyenik olmalıdır. Parlatma aşamasında uygulanan bir işlem için kullanılan bütün takım ve malzemelerin ayrı ayrı kutularda olması gerekir. Parlatma aşırı sabır gerektirdiğinden zor bir işlemdir. Bu yüzden parlatma yapılan ortamın hem temiz, hem rahat olması gerekir. Kalıpların kaldırılması, çevrilmesi, indirilmesi ve bindirilmesi aşamasında da bütün yardımcı aparat, vinç, calaskar ayarlanabilir masaların kesinlikle bulundurulması gereklidir. Bu da hem çalışan elemanın güvenliğini,  rahatlığını, kolaylığını ve kaliteyi arttırır.

Bu koşulları oluşturarak siz değerli müşterilerimize hizmet ve zaman açısından ulaşabileceğimiz en yüksek kaliteyi sunmayı hedefliyoruz.

beforeafter